Yazmaya başlayın ve arama sonuçları burada görünecektir...

TRY

Çip üreticileri yapay zeka patlamasından kâr etmeye hazırlanıyor.

Tarafından yayınlandı
Çip üreticileri yapay zeka patlamasından kâr etmeye hazırlanıyor.

Makale, yapay zekâdaki (AI) patlamanın 2024 yılında dokuz çip üreticisine nasıl fayda sağlayacağını tartışıyor. 2023 yılında, COVID-19 pandemisinin neden olduğu tedarik zinciri aksaklıkları nedeniyle küresel bir çip kıtlığı yaşandı. Bu kıtlık otomobiller, bilgisayarlar ve oyun dahil olmak üzere çeşitli sektörleri etkiledi.

Makalede, yatırımcıların göz önünde bulundurması gereken çip ile ilgili aşağıdaki şirketler vurgulanıyor:

1. Nvidia (NVDA): Nvidia 2023 yılında başarılı bir yıl geçirdi ve hisse senedi fiyatı üç kattan fazla arttı. Şirket, güçlü talebi karşılamak için çok rağbet gören H100 çipinin üretimini artırıyor.

2. AMD (AMD): AMD, Nvidia’ya meydan okuyan bir rakip olarak görülüyor ve yapay zeka büyümesinin pazarını artırmasını bekliyor. Son anlaşmalar ve ürün sürümleri müşteri tabanını genişletti.

3. Micron (MU): Micron, dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) çiplerinin üç büyük üreticisinden biridir. Gelirinin önemli bir kısmı bu ülkeden geldiği için Çin yasağı riskiyle karşı karşıyadır.

4. Intel (INTC): Intel, yeni nesil teknolojiye güç verebilecek 2nm çiplerin geliştirilmesinde yabancı rakipleriyle arasındaki farkı kapatmayı hedefliyor. Şirketin hisse senedi fiyatı istikrarlı bir şekilde yükseliyor.

5. Arm (ARM): Arm’ın 2023’teki halka arzı, muhasebe kuralları konusundaki belirsizlik nedeniyle zorluklarla karşılaştı. Şirket, temel ürünlerinin ötesine geçerek veri merkezi sunucuları ve PC çiplerine doğru genişlemek istiyor.

6. ASE Teknoloji (ASX): Daha yavaş stok eritme ve makroekonomik kısıtlamalara rağmen, ASE hisse senedi fiyatında önemli bir artış gördü. Şirket aktif olarak maliyetleri düşürmekte ve otomasyon çalışmalarını genişletmektedir.

7. TSMC (TSM): TSMC işlemcilerde küresel pazara hakimdir ve büyük müşterileri çekmek için yeni 2nm çipini indirimli olarak sunmaktadır.

8. ASML (ASML): ASML sektörde bir yavaşlama ve Çin ile ticaret yasakları yaşadı. Bir yönetim değişikliğinin gelecek için umut getirmesi bekleniyor.

9. Broadcom (AVGO): Broadcom’un hisseleri iyi performans gösteriyor ve şirket yapay zeka için gereken artan işlem gücünden önemli bir büyüme bekliyor.

Genel olarak, bu yonga üreticilerinin 2024 yılında ürünlerine yönelik artan talep nedeniyle yapay zeka patlamasından faydalanması bekleniyor.

Bu makaleyi beğendiniz mi?
0
0

İlginizi çekebilir

Tartışma sonrası: 0 yorum

Tartışmaya katılın

Bu makale hakkında henüz kimse yorum yapmadı. Giriş yapın ve ilk siz olun! Fikrinizi yazın ve bir tartışma başlatın.