Yazmaya başlayın ve arama sonuçları burada görünecektir...

TRY

2023’te başlıca varlık sınıfları için öngörü: Normale mi dönüyoruz?

Tarafından yayınlandı
2023’te başlıca varlık sınıfları için öngörü: Normale mi dönüyoruz?

2022 yılı, merkez bankalarının para politikalarındaki hızlı sıkılaşmanın hisse senetleri ve tahvil piyasalarında keskin kayıplara yol açmasıyla küresel piyasalar için tarihsel olarak dalgalı bir yıl oldu. Yılın ikinci yarısında, enflasyon son yılların en yüksek seviyelerinden yavaşlamaya başladı ve piyasalar faiz artırımlarının olası bitiş tarihi konusunda netlik kazanmaya başladı.

Merkez bankalarının para politikalarının muhtemelen sıkılaşmayı durdurması beklenirken, yatırımcılar başka bir riskle karşı karşıya: 2023’te ekonomik büyümede yavaşlama ve muhtemelen bir durgunluk. Yatırımcılar olarak bu durumda nasıl davranmalısınız?

2022 yılı hisse senetleri ve tahvillerde düşüş görülen nadir bir yıl oldu

Gerçekten istisnai bir yıl olan 2022’ye tarihsel olarak yüksek enflasyon, yükselen faiz oranları ve tahvil getirilerinde keskin bir artış hâkim oldu. Aslında geçen yıl, 1988’den bu yana hem küresel hisse senedi hem de devlet tahvili getirilerinin negatif bölgeye geçtiği tek takvim yılı olarak öne çıkıyor.

Enflasyonun artık zirve yaptığı ve iş gücü piyasalarının soğuduğu bu ortam, merkez bankalarının faiz artışlarını yavaşlatmasına ve muhtemelen duraklatmasına olanak tanımaktadır. Bu gelişmeler piyasaların istikrara kavuşmasına ve finansal sıkıntıların azalmasına da yardımcı oldu. Uzun vadeli tahvillerin getirileri son zamanlardaki en yüksek seviyelerinin oldukça altına düştü: Ekim ayında %4,2 ile zirve yapan 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi 31 Ocak’ta %3,5 oldu.

Bu arada, büyüme görünümüne yönelik temel riskler daha ılımlı hale gelmektedir:

  • Ilık bir kış şimdiye kadar Avrupa’daki resesyon risklerinin azalmasına yardımcı oldu
  • Çin’in sıfır toleranslı Covid-19 politikasının hızla gevşetilmesinin küresel büyümeyi artırması muhtemel
  • ABD ekonomisi yumuşak bir inişe yönelmiş görünüyor
  • Tahvil getirilerinin istikrar kazanması ve ekonomik büyüme beklentileriyle küresel hisse senetleri dip seviyelerden toparlandı – Ocak ayı sonunda MSCI Dünya Endeksi Ekim 2022’deki en düşük seviyesinin yaklaşık %15 üzerindeydi.

Enflasyon hala yüksek, ancak zirveye ulaşmış görünüyor

ABD’de manşet tüketici fiyat endeksindeki büyüme Aralık ayında yıllık bazda %6,4’e gerileyerek Haziran 2022’deki %9’luk zirvenin altında kaldı. Üç aylık manşet enflasyon oranı ise sadece %1,8 olarak gerçekleşti – bu oran devam ettiği takdirde FED’in uzun vadeli enflasyon hedefiyle uyumlu olacaktır.

Fiyat değişimlerinin daha yavaş seyretmesi öncelikle mal sektöründe iyileşen arz ve talep dengesini yansıtmaktadır. Covid-19 salgınının ardından, artan talebin kısıtlı tedarik zincirleriyle çarpışması sonucu mal enflasyonu son 40 yılın en yüksek seviyelerine yükseldı.

Rusya-Ukrayna savaşının 2022 yılının başlarında başlaması enerji ve tarımsal emtialarda fiyat baskılarını yoğunlaştırdı. Ancak ekonomiler yeniden açıldıkça üretim sorunları hafifledi ve emtia arz ve talebi denge bulmaya başladı.

Hizmet sektöründe ise turizm ve eğlence sektörleri, talepteki toparlanmaya yanıt olarak kapasitelerini yeniden inşa etmekte. Bu gelişmeler, salgın sırasında para politikasındaki değişikliklerin bir yan ürünü olan artan konut maliyetleriyle birlikte sektör genelinde ortalama enflasyonu yukarı çekiyor. Sonuç olarak, hizmetler sektörü şu anda ABD’de enflasyonun baskın itici gücüdür.

Düşen emtia fiyatları sayesinde hizmetler ve konut, merkez bankacılarının yeni odak noktası haline geldi

Rusya-Ukrayna savaşı hız kesmeden devam etse de, emtia arzları ayarlanmaya başladı ve birçok emtia fiyatını 2022’deki yüksek seviyelerinden soğuttu. Rus petrol akışları yeniden yönlendirildi ve ABD’de petrol üretimi artarken, beklenenden daha sıcak geçen kış sayesinde Avrupa’da doğal gaz sıkıntısı ortaya çıkmadı.

Emtia fiyatları 2022 yılında özellikle dalgalı bir seyir izledi – Aralık 2021’e kıyasla yaklaşık %30 daha yüksekti. Ancak, 2022’nin başlarında %200’den de fazla yükselmişlerdi. Örneğin, BM aracılığıyla varılan bir anlaşmanın ardından Ukrayna’dan önemli miktarda tahıl sevkiyatı yapılmaya başlandı ve bu da emtia piyasalarındaki fiyat düşüşünde büyük rol oynadı.

ABD’de 2022 sonunda %6,4 olan toplam yıllık enflasyon oranının %4,1’ini temel hizmetler oluşturmaktadır: bunun %2,5’ini konut enflasyonu, %1,6’sını ise ulaşım, sağlık ve eğitim gibi diğer hizmetler oluşturmaktadır. Hizmet enflasyonunda henüz bir zirve görmemiş olsak da, işaretler cesaret verici görünmektedir.

Konut fiyatları ve kiralardaki işlem bazlı büyüme 2022 yılının ilk çeyreğinde zirve yapmış ve o tarihten bu yana kademeli olarak normalleşmektedir. Bu değişikliklerin resmi fiyat endekslerine 2023 yılının ilk yarısında gecikmeli olarak yansıması muhtemeldir.

Arz ve talep arasındaki dengesizliğin giderildiği ve işletmelerin artık fazla stoklarla mücadele ettiği göz önüne alındığında, mal fiyatlarının dezenflasyonist kalmaya devam etmesi beklenebilir.

Bazı bölgesel farklılıklar olsa da, enflasyonun yüksek seviyelerden yavaşlama eğilimi Kanada, İspanya ve Fransa dahil olmak üzere birçok ülke ekonomisinde devam ederken, Japonya’da enflasyon yükselmeye devam etmektedir. Bu durumda piyasa fiyatlaması, özellikle FED söz konusu olduğunda, merkez bankalarının faiz artırımlarını durduracağı nihai oranlara yaklaşıldığını göstermektedir.

Zayıflayan ekonomik büyümeye daha fazla odaklanılması muhtemel

Finansal koşullar sıkılaştıkça ve bastırılmış talep zayıfladıkça, ekonomik büyümenin yavaşlamaya devam etmesi muhtemeldir; ancak tam anlamıyla bir durgunluk kesin değildir. Tüketim malları ve teknoloji stoklarındaki artış imalat faaliyetlerini olumsuz etkilemeye devam etse de bu olumsuzluklar önümüzdeki aylarda azalabilir. Bu arada, sermaye harcaması niyetleri zayıflayarak 2022’deki yüksek büyümeden belirgin bir yavaşlamaya işaret etmektedir.

Çin’in sıfır toleranslı Covid-19 politikasının gevşetilmesi başlangıçta beklenenden çok daha hızlı ilerlemekte. Yetkililer, büyük teknoloji şirketleri üzerindeki baskının sona erdiğinin ve emlak piyasasındaki bazı sert politika önlemlerinin hafifletildiğinin sinyalini verdi.

Ekonomik faaliyetler normalleştikçe, Çin’in küresel büyüme üzerinde bir engel olmaktan ziyade bir motor haline gelmesi ve 2023’te cazip fırsatlar sunması da muhtemeldir.

Enflasyonun zirve yaptığı dönem sonrası portföyler için çıkarımlar

En yüksek enflasyon ve faiz oranı beklentileri doğrulanırsa, bunlar hisse senetlerine ve devlet tahvillerine, özellikle güçlü temelleri ve fiyatlama gücü olan daha yüksek kaliteli varlıklara yatırım yapmak için olumlu sinyallerdir.

Piyasalar merkez bankalarının enflasyonu düşürme kabiliyetine güven duymaya başladıkça, uzun vadeli devlet tahvilleri, düz veya ters getiri eğrilerine rağmen cazip bir gelir kaynağı haline gelebilir. Çin’de piyasaların yeniden açılma hızı göz önüne alındığında, gelişmiş piyasalara kıyasla gelişmekte olan piyasa hisse senetlerine aşırı ağırlık vermek de mantıklı görünmektedir.

2023 yılı boyunca, enflasyon normalleştikçe, yatırımcıların enflasyonla ilgili endişelerinin odağı muhtemelen ekonomik büyümeye kayacak ve bu da 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisinin %4,2’lik zirvesinden düşeceğine işaret edecektir. Bu, piyasaların çok dinamik kalması gerektiği ve çeşitli varlıklardaki yatırımcıların hem enflasyon hem de büyüme yörüngelerini yakından takip etmeleri gerektiği anlamına gelmektedir.

Ekonomiler iniş noktasına yaklaştıkça, yatırımcıların fiyatların yeniden yükselmesi ihtimaline karşı enflasyona dayanıklı olma çabalarını, piyasa temelleri güçlenmeye devam ettikçe büyüme potansiyeli ile dengelemeleri gerekecektir. Normale dönüş yolu hala engebeli olabilir ve yatırımcılar portföylerinin riskliliğini azaltmayı düşünebilir, ki bunu da sadece artan volatiliteye duyarlıysa devlet tahvillerine daha fazla maruz kalarak yapabilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi?
0
0

İlginizi çekebilir

Tartışma sonrası: 0 yorum

Tartışmaya katılın

Bu makale hakkında henüz kimse yorum yapmadı. Giriş yapın ve ilk siz olun! Fikrinizi yazın ve bir tartışma başlatın.