Yazmaya başlayın ve arama sonuçları burada görünecektir...

TRY

FTX borsasının iflası değerli bir derstir

Tarafından yayınlandı
FTX borsasının iflası değerli bir derstir

Formula 1’de Mercedes’e sponsor oldular, prestijli Super Bowl 2022 sırasında reklamlarını yayınladılar, dünyanın en büyük kripto borsalarından biriydiler ve şimdi arkalarında sadece şok, inançsızlık ve milyarlarca dolar değerinde kayıp bıraktılar.

Borsa FTX‘in iflası, boşuna değil, ABD yatırım bankası Lehman Brothers’ın ünlü çöküşüyle karşılaştırılıyor. Bu gerçek finansal felaketin pek çok nedeni hala aydınlatılmaya çalışılıyor. Bununla birlikte, tüm olaydan kaynaklanan bazı temel yansımaları şimdiden yapabiliriz.

Donanım cüzdanları bir zorunluluktur!

Kripto para borsaları genellikle kripto para ticareti için tartışmasız harika araçlardır. Ancak, FTX örneğinin ve ondan önce ve diğer düzinelerce (!) başarısız borsanın gösterdiği gibi, kripto para birimlerimizi kalıcı olarak saklamak için kesinlikle güvenli yerler değildir! Bu nedenle kripto para borsalarını, belirli para birimlerini kolayca satın alabileceğimiz ve daha sonra satabileceğimiz alım ve satım tekliflerini eşleştirmek için bir yer olarak ele alalım.

Öte yandan, bu varlıkları borsaların hesaplarında bırakarak ve böylece bu kuruluşların sahiplerine emanet ederek mutlaka kaybetme riskini almayalım. Anlaşıldığı üzere, çeşitli denetimlere, ilgili denetim makamlarına kayıtlara ve kamu güvencelerine ve karşılıklı likidite garantilerine rağmen, piyasadaki en güvenli markalar bile iflas edebilir!

Bu bağlamda, Ledger, Trezor veya Safepal gibi uygun bir ekipman cüzdanı kullanımı uygun bir çözüm olacaktır.

Borsa yetkililerinin vaatlerine inanarak yatırımlarınızı onlarda tutmak yerine, satın aldığınız kriptoyu bu tür teknik çözümlerde saklamanız gerekir

Duyarlılık hızla tersine dönebilir

Geçtiğimiz dönemde kripto para piyasasında yaşananlardan çıkarılması gereken ikinci önemli ders, genel yatırımcı duyarlılığının ve çeşitli medya kuruluşlarında dile getirilen anlatının ne kadar kolay değişebileceğinin farkında olmaktır. Gerçekten de Sam Bankman-Fried projesinin çöküşünün ardından neredeyse tüm kripto para birimlerine yönelik genel bir cesaretsizlik görebiliriz. FTX’in çöküşü bağlamında, Bitcoin veya Ethereum gibi en büyük kripto para birimlerinin bile yaklaşık %25 ucuzladığını söylemek yeterli! Spot piyasadan sanal para satın alanlar için bile bu çok büyük bir düşüştür, türev piyasasına, yani CFD’lerin başını çektiği türevlere yatırım yapanlar için ise düşüşler genellikle çoklu kaldıraç (leverage) ile daha da artmaktadır!

Yalnızca Polygon (eski adıyla: MATIC) gibi bazı kripto para birimlerinin piyasanın genelinden nispeten daha güçlü olduğu kanıtlanmıştır. Bu durum, kripto para birimleri dünyasının uzun bir süre boyunca yüksek volatilite ile karakterize olduğunu ve muhtemelen olmaya devam edeceğini göstermektedir; bu da tedbirsiz yatırımcıları etkili bir şekilde cezalandırabilir!

Kripto için sırada ne var?

Bugünkü makalede tartışılan konuları özetleyecek olursak, kripto para birimlerinin geleceğinin, tezgah üstü (OTC) ticaret piyasasının nasıl görüneceğini ve genel olarak, merkezi olmayan kripto para birimlerinden büyüyen geniş tanımlı teknoloji endüstrisinin tamamını nasıl görebileceğimizi sormak zor değil. Kripto paralara yönelik duyarlılıkta gözlenen çöküşün ve piyasanın büyük bir kısmının güveninin sarsılmasının yalnızca geçici bir karamsarlık dönemi mi olduğunu yoksa ikinci ve üçüncü bin yılın başında ‘dotcom’ balonunun patlamasına benzer bir durumdan mı söz edebileceğimizi kimsenin net olarak söyleyebileceğini sanmıyorum.

Ancak kuşkusuz, görünüşte güçlü FTX borsasının hızlı gelişimi ve eşit derecede hızlı çöküşünün tüm hikayesi, kripto piyasasında aşırı yüksek yatırım riskine maruz kalmamak için nasıl ilerleneceği konusunda önemli dersler vermektedir.Bu nedenle, donanım cüzdanlarının avantajlarını ve bireysel projelere sermaye taahhüt etmek için soğukkanlı bir yaklaşımı hatırlayalım.

Bu makaleyi beğendiniz mi?
0
0

İlginizi çekebilir

Tartışma sonrası: 0 yorum

Tartışmaya katılın

Bu makale hakkında henüz kimse yorum yapmadı. Giriş yapın ve ilk siz olun! Fikrinizi yazın ve bir tartışma başlatın.