Yazmaya başlayın ve arama sonuçları burada görünecektir...

TRY

XRP davayı kazandı. Bu bir menkul kıymet değil ama… Kararda tam olarak ne yazıyor?

Tarafından yayınlandı
XRP davayı kazandı. Bu bir menkul kıymet değil ama… Kararda tam olarak ne yazıyor?
Kaynak: foxbusiness.com

22 Aralık 2020 tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Labs ve temsilcileri B. Garlinghouse ve Ch. A. Larsen’i, kripto para birimi XRP‘nin satıcıları olarak, menkul kıymetin yasadışı ve kayıtsız satışı nedeniyle dava etti.

Bugün, yaklaşık 3 yıl sonra, New York Yargıcı Analisa Torres davayı masadan kaldırarak tüm kripto para sektörü için önemli bir emsal oluşturdu.

XRP, SEC’in karşı çıktığı tek kripto para birimi değil. Cardano (ADA), Solana (SOL), Polygon (MATIC), ve Binance ve Coinbase gibi borsalar gibi altcoinlere karşı davalar halihazırda mahkemede bekliyor. Dosyalama nedeni her zaman aynı suçtur – kayıt dışı satış veya menkul kıymet ticareti şüphesi.

Karar tam olarak ne diyor?

Açıklığa kavuşturulması gereken ilk husus, mahkemenin XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığını belirlerken neye dayandığıdır. ABD mahkemeleri, Menkul Kıymetler Yasasını yorumlarken, Yüksek Mahkemenin 1946 gibi erken bir tarihte SEC v. W.J. Howey Co. davasında, bir varlığın kümülatif olarak aşağıdaki 4 özelliği karşılaması halinde her zaman bir menkul kıymet olduğuna karar verdiği Sözde Howey testini uygular:

  • ihraççı ile yatırımcı arasında bir yatırım sözleşmesi vardır,
  • Yatırımcılar ortak girişime para koydu,
  • İhraççı kar vaat eder/yatırımcı kar bekler,
  • Yatırımcının kazancı ihraççının çabalarına ve başarısına bağlıdır.

34 sayfalık bir kararda, Yargıç Torres, ihraççıları davalarla karşı karşıya olan diğer altcoinlere uygulanabilecek birkaç önemli yasal ifade içeriyordu. Örneğin:

“Dijital bir token olarak XRP, Howey’in bir yatırım sözleşmesi için gerekliliklerini somutlaştıran bir sözleşme/işlem/şema değildir…”

dijital varlık borsalarındaki XRP alım satımları kör alım satımlar olmuştur. Ripple kimin XRP satın aldığını bilmiyordu ve alıcılar da kimin XRP sattığını bilmiyordu.”

“Dolayısıyla, dijital varlık borsalarından XRP satın alan bireylerin büyük çoğunluğu paralarını Ripple Labs’a yatırmamıştır.”

Ancak mahkemeye göre kurumsal yatırımcılar Howey testinin tüm noktalarını karşılamıştır:

“Kurumsal yatırımcılar Ripple’ın toplanan sermayeyi XRP ekosistemini geliştirmek ve böylece XRP’nin fiyatını yükseltmek için kullanmasını makul bir şekilde beklerken, sıradan alıcılar aynı şeyi makul bir şekilde bekleyemezdi.”

“Ekonomik gerçekleri göz önünde bulundurduktan sonra mahkeme, XRP‘nin kurumsal satışlarının
Menkul Kıymetler Yasasını ihlal ederek yatırım sözleşmelerinin kayıtsız teklif ve satışını oluşturmuştur.”

Gerekçe, XRP’nin tüm satış ve işlemlerinin bir menkul kıymet içermediği kararına yol açtı. Bunun tek istisnası Mahkemenin SEC’in yanında yer aldığı kurumsal yatırımcılara XRP satışıydı.

Son kararın çevirisi:

“Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, SEC’in özet karar talebi kurumsal satış iddiası açısından KABUL EDİLMİŞ, aksi takdirde REDDEDİLMİŞTİR.”

“Davalıların özet karar talepleri Programatik Satış, Davalılar Larsen ve Garlinghouse’un satışı ve Diğer Dağıtım açısından KABUL EDİLMİŞ ve Kurumsal Satış açısından REDDEDİLMİŞTİR.”

Sonuç

Mahkemenin bugün aldığı karar tüm kripto para sektörü için önemli bir kilometre taşıdır. Kripto paraların gerçekte ne olup olmadığının doğru bir şekilde adlandırılması, henüz çok yeni olan bu segmentin mantıklı bir şekilde düzenlenmesinin önünü açmaktadır. Ayrıca, çoğu altcoinin borsalardan çıkarılacağı ve alım satıma geçecek tek kripto paranın Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC) veya Bitcoin Cash (BCH) gibi madencilikle çıkarılan eski Proof of Work coinleri olacağı korkusunu da yatıştırmıştır.

Karar SEC’in kendisi hariç herkes tarafından memnuniyetle karşılandı. Dijital varlık piyasası canlandı, Bitcoin son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve XRP mahkemenin kazanılmasının ardından 0,48$’dan 0,95$’a yükseldi. Daha da yükselmesi muhtemel. XRP, Coinbase de dahil olmak üzere çoğu borsada hemen yeniden listelendi.

Bu makaleyi beğendiniz mi?
0
0

İlginizi çekebilir

Tartışma sonrası: 0 yorum

Tartışmaya katılın

Bu makale hakkında henüz kimse yorum yapmadı. Giriş yapın ve ilk siz olun! Fikrinizi yazın ve bir tartışma başlatın.