Yazmaya başlayın ve arama sonuçları burada görünecektir...

TRY

Yarım On Yılı Aşkın Süre Zarfında Borsalarda En Düşük Bitcoin Rezervi

Tarafından yayınlandı
Yarım On Yılı Aşkın Süre Zarfında Borsalarda En Düşük Bitcoin Rezervi
Kaynak: Depositphotos.com

Kripto para birimi ticaretinde önemli bir değişim dinamiği göze çarpmaktadır, Bitcoin’in borsalardaki miktarı Aralık 2017’den bu yana en düşük seviyesine indi. Bu beş buçuk yıllık düşük seviye, tüccarlar arasında kendi varlıklarını koruma eğiliminin arttığını gösteriyor.

Bitcoin’in borsalardaki varlığının azalması, bu coinlerin piyasada yeniden satılma riskini azaltır. Bu, potansiyel olarak mevcut arzı kısıtlar ve talep artarsa BTC’nin fiyatının yükselmesini kolaylaştırır.

Kripto para birimleri, özellikle Bitcoin, her zaman merkezi olmayanlık ve özerklik fikriyle ilişkilendirilmiştir. Kendi varlıklarını koruma veya bir başkasının kripto para birimini güvenli bir şekilde saklama pratiği, bu ilkenin kilit bir unsurudur. Bu, tüccarların dijital varlıklarının tam kontrolünü elinde tutmalarını sağlar ve borsalar gibi üçüncü taraf hizmetlere bağımlı olmamalarını garanti eder.

Coinglass’a göre, 9 Mayıs 2023 tarihi itibariyle tüm borsalardaki Bitcoin bakiyesi 1.13 milyon BTC idi ve bu, 7 Mayıs 2023’ten bu yana yaklaşık %15’lik bir düşüşü temsil eder. Bu, Bitcoin’in toplam arzının yaklaşık %6’sını temsil eder, ki bu şu anda yaklaşık 18.8 milyon BTC’dir. Oranın bu kadar düşük olduğu son zaman Aralık 2017’de, Bitcoin’in coin başına yaklaşık 20,000 dolarlık bir zirveye ulaştığı zamandı.

Kripto analitik platformu Santiment’in verilerine göre, arzın sadece %5.84’ü kripto para birimi borsalarında tutuluyor. Borsa cüzdanlarının nasıl tanımlandığına ilişkin potansiyel değişiklikler nedeniyle platformlar arasında veriler değişebilir, bu önemli bir nottur.

Borsalardaki Bitcoin arzındaki düşüş, daha fazla kullanıcının coinlerini uzun vadeli olarak tuttuğunu ve onları borsa cüzdanlarına geri satmaktan ziyade sakladığını gösteriyor. Bu, özellikle süregelen ekonomik belirsizlik ve para politikası teşviklerinin ortasında, Bitcoin’e olan güvenin ve değer saklama aracı ve enflasyona karşı korunma olarak ilginin arttığının bir işareti olabilir.

FTX’in çöküşünün ardından, birçok kullanıcı, bu platformları aktif olarak ticaret için kullanmıyorlarsa, fonlarını onlar için tutacaklarına dair merkezi platformlara güvenmiyor olabilir.

CryptoGlobe’un bildirdiği gibi, eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal yakın zamanda kripto para piyasalarının gelecekteki seyrine dair iyimser bir görüş sundu. Kripto sektörünün, 2019’da olduğundan daha hızlı bir şekilde mevcut ayı piyasasından çıkacağını ve önümüzdeki yarım yıl içinde önemli bir büyüme beklediğini belirtti.

Ancak, bir Goldman Sachs anketi, zengin aile ofis yatırımcıları arasında kripto para birimlerine olan coşkuda belirgin bir düşüş olduğunu göstermiştir. Bu durum, geçtiğimiz yıl kripto piyasasında yaşanan dalgalanmalara bağlanmaktadır.

Bu makaleyi beğendiniz mi?
0
0

İlginizi çekebilir

Tartışma sonrası: 0 yorum

Tartışmaya katılın

Bu makale hakkında henüz kimse yorum yapmadı. Giriş yapın ve ilk siz olun! Fikrinizi yazın ve bir tartışma başlatın.